Zavřít menu +
0
přehled balíčků

Genetické predispozice poruchy zažívání

Balíček je vhodný pro osoby s podezřením na celiakii nebo pro dospělé pacienty s podezřením na intoleranci laktózy. Balíček obsahuje testy na vyšetření predispozičních HLA alel pro celiakii a vyšetření mutace C/T-13910 pro laktózovou intoleranci v regulační oblasti před genem LCT (kódujícím enzym laktázu).

Vyšetření se zaměřuje na poruchy zažívání způsobené celiakií a laktózovou intolerancí.
Celiakie je chronické onemocnění, u nějž zatím jedinou možnou variantou, jak zmírnit projevy, je bezlepková dieta. Pokud není bezlepková dieta dodržována, ve střevech probíhá autoimunitní reakce směrem k vlastním buňkám a dochází tak k jejich poškození. Jeho výsledkem je nedostatečný příjem živin, selektivní podvýživa a mnoho dalších zdravotních komplikací spojených s těmito problémy. Včasné odhalení celiakie zabrání poškození střev a dalším nepříjemným zdravotním komplikacím.

Již od roku 2012 doporučuje mezinárodní gastroenterologická společnost při podezření na celiakii i vyšetření jejich genetických predispozic. Predispozice neboli předpoklady pro onemocnění neznamenají nutně onemocnění celiakií. Znamená to, že vyšetřovaná osoba spadá do skupiny osob, které mohou celiakií onemocnět a měla by se proto více zaměřit na jídelníček a dbát o své zdraví.

Naopak nepřítomnost rizikových alel znamená s vysokou pravděpodobností vyloučení diagnózy celiakie.

Test na celiakii zahrnuje vyšetření predispozičních HLA alel DQ2 a DQ8.

Velká část naší populace trpí poruchou vstřebávání laktózy (mléčného cukru), tomuto problému se také jinak říká laktózová intolerance. Ve většině případů se jedná o primární typ intolerance, kdy v dětství pijeme mléko bez obtíží, ale časem se aktivita enzymu laktázy snižuje a tím nedochází ke správnému strávení mléka a vyskytují se zdravotní komplikace zahrnující bolesti a kručení břicha, pocity tlaku, nadýmání, průjmy i zácpu, nevolnost až zvracení. Mohou se objevit i další potíže, jako jsou bolesti hlavy, ztráta koncentrace nebo špatná krátkodobá paměť.

Při průkazu laktózově intolerantního genotypu je vhodné upravit jídelníček.

Vyšetření laktózové intolerance probíhá pomocí stanovení genotypu v pozici 13910 v regulační oblasti LCT genu (genu kódujícím enzym laktázu) metodou SSP-PCR (Single Specific Primer-Polymerase Chain Reaction).

Nosiči genotypu T/T se projevují jako laktózově tolerantní i v dospělém věku. Nosiči genotypu C/C jsou laktózově tolerantní pouze v dětství, v dospělosti jsou laktózově intolerantní. Nosiči genotypu C/T jsou laktózově tolerantní, ale během onemocnění nebo stresu mohou projevovat nižší toleranci laktózy.

Vyšetření v tomto balíčku (3)

Laktózová intolerance

Podrobnosti

Celiakie

Podrobnosti

Odběr krve ze žíly u dospělého nebo dítěte nad 10 let

Podrobnosti

Odběrová místa pro tento balíček (5)
Související balíčky

Aktuálně

S aplikací Nextlife máte o Vašem zdraví vždy přehled.

06.02.2020 | Přinášíme nové funkce nejen na webový portál, ale i do aplikace pro systém Android a IOS. Zdravotní rádci, sdílení dat s lékaři, karta pacienta, grafické znázornění vývoje výsledků v čase a mnoho dalšího. Neváhejte a vyzkoušejte.
CELÝ ČLÁNEK

Rozdáváme vouchery na vyšetření

07.01.2019 | Na leden a únor jsme pro vás přichystali vouchery na vyšetření zdarma. Sledujete náš Facebook!
CELÝ ČLÁNEK

Nyní je možné si objednat i jednotlivé metody vyšetření!

10.01.2018 | Chybí vám ve vybraném zdravotním balíčku konkrétní metoda? Nebo byste si rádi zakoupili jen konkrétní metody vyšetření na doporučení vašeho lékaře? To není žádný problém. Kromě objednávání celých balíčků je nyní nově možné objednat si i jednotlivé metody vyšetření. Kde jednotlivé metody naleznete? V horní liště přejdete na "Objednávku zdravotních balíčků" a přepnete se na "Jednotlivá vyšetření". Pak už jen pokračujete v nákupu jak jste zvyklí. Pokud jste u nás ještě nikdy žádné vyšetření nenakupovali a nevíte si rady, můžete se podívat třeba na stručný nebo podrobný návod "Jak na NextLife App".
CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ...

Už máte naši aplikaci?

Mějte své zdraví pod kontrolou přímo ve svém chytrém telefonu.
Aplikace NEXTLIFE je nyní dostupná ZDARMA v App Store i v Google Play.