I když se sitauce mění, pořád ne každého napadne, že vnitřní nespokojenost se dá řešit podobně jako oprava auta nebo zubu. Prostě a jednoduše tak, že zajdete za odborníkem. Je to samozřejmě trochu zlehčující pohled na věc, nicméně něco na tom je – psychoterapeut je nestranný specialista a náplní jeho práce je mimo jiné posouvat lidi ve více či méně těžkých životních situacích dál.
Možná si řeknete, že kamarád u piva nebo kamarádka na kávě vás taky vyslechnou a taky vám s vašimi starostmi poradí. Ovšem nechali byste si od nich radit v případě bolavého zubu? Zřejmě ne. Zřejmě byste zašli za zubařem. Ovšem pokud se lidé cítí vyhořelí, nespokojení, nedaří se jim navázat dlouhodobý vztah, mají nevyřešené vztahy s rodiči nebo jakékoliv jiné problémy duševního rázu, obvykle se místo nestranného odborníka obrátí právě na své přátele.
Je samozřejmě dobře se přátelům se svými starostmi svěřit, ale protože se nejedná o nezávislé odborníky na lidskou psychiku, obvykle vám nemohou poskytnout tu úplně nejlepší a hlavně nestrannou radu. Může se stát, že se sice vymluvíte a sdělíte někomu svůj problém, nicméně jeho řešení stejně nenajdete a ráno vás bude tak akorát bolet hlava z přemíry vypitého alkoholu.
Pokud se na návštěvu psychoterapeuta podíváte čitě racionálně – berte ji jako servis vlastní hlavy. Rozbité auto nebo bolavý zub se také sami postupem času neuzraví, ale obvykle se jejich stav naopak ještě zhorší. S psychickými otázkami je to úplně stejné. Nicneděláním a čekáním je obvykle nijak nevyřešíte.
Konzultovat svou životní situaci s psychoterapeutem je proto naprosto normální.