Zavřít menu +
0
Zpět na přehled

Co jste možná nevěděli o strečinku

Počeštěný výraz strečink pochází z anglického “stretch“, což v překladu znamená natažení, napínání a také pružnost. V tomto pojmu je tedy obsaženo vše podstatné, co se za strečinkem skrývá a také co je jeho cílem. Ostatně klidně této proceduře můžete říkat hezky česky protahování. Pro sportovce by měl být strečink povinnost, ale i ti, kteří aktivně nesportují, by mu měli věnovat svůj čas.

Co jste možná nevěděli o strečinku

Strečink není jen pro vrcholové sportovce

Protahování svalů máme spojené hlavně se sportovci před vrcholovým výkonem. Jenže protahovací cvičení se hodí naprosto každému. Vyhovující sérii cviků nezapomínejte zařadit před závodem, ale ani před běžným tréninkem. Jedná se o tu nejlepší prevenci zranění, zatuhlý sval je totiž náchylnější k poškození. Vaše tělo vám poděkuje, pokud se budete protahovat aspoň jednou za dva dny i pokud většinu času prosedíte v práci za počítačem. Uvidíte, že vás pohybový aparát pookřeje a třeba se trochu zmírní i případné bolesti kyčlí, zad nebo šíje.

Neprotahujte se rovnou z klidu

Tajemstvím kvalitního protažení je mít zahřáté svaly, získají tak větší hybnost, čímž se vyhnete jejich případnému natažení. Zahřátím svalů se samozřejmě nemyslí velkolepý výkon, naopak zátěž by měla být spíše mírná. V posilovně si před strečinkem chvíli zašlapejte na rotopedu, běžcům stačí zhruba 10 minut volného klusu, a pokud se chcete jen protáhnout doma, udělejte si předtím aspoň pár podřepů, abyste tělo dostali do provozní teploty.

Hlavně pomalu

Protahovacích cviků je nepřeberné množství a samozřejmě se liší podle jednotlivých partií. Základem je, aby cviky probíhaly pomalu a plynule. Zapomeňte na rychlé švihání či hmitání, správný strečink probíhá pomalým tahem. Jakmile se dostaví mírná bolest, zastavte pohyb a vyčkejte pár vteřin v maximální poloze. Celkově by návrat do výchozí polohy měl trvat aspoň 30 vteřin, každý cvik třikrát opakujete. Brzy sami pocítíte zlepšení hybnosti kloubů a hlavně docílíte, aby vám tělo lépe a déle sloužilo.

Aktuálně

S aplikací Nextlife máte o Vašem zdraví vždy přehled.

06.02.2020 | Přinášíme nové funkce nejen na webový portál, ale i do aplikace pro systém Android a IOS. Zdravotní rádci, sdílení dat s lékaři, karta pacienta, grafické znázornění vývoje výsledků v čase a mnoho dalšího. Neváhejte a vyzkoušejte.
CELÝ ČLÁNEK

Rozdáváme vouchery na vyšetření

07.01.2019 | Na leden a únor jsme pro vás přichystali vouchery na vyšetření zdarma. Sledujete náš Facebook!
CELÝ ČLÁNEK

Nyní je možné si objednat i jednotlivé metody vyšetření!

10.01.2018 | Chybí vám ve vybraném zdravotním balíčku konkrétní metoda? Nebo byste si rádi zakoupili jen konkrétní metody vyšetření na doporučení vašeho lékaře? To není žádný problém. Kromě objednávání celých balíčků je nyní nově možné objednat si i jednotlivé metody vyšetření. Kde jednotlivé metody naleznete? V horní liště přejdete na "Objednávku zdravotních balíčků" a přepnete se na "Jednotlivá vyšetření". Pak už jen pokračujete v nákupu jak jste zvyklí. Pokud jste u nás ještě nikdy žádné vyšetření nenakupovali a nevíte si rady, můžete se podívat třeba na stručný nebo podrobný návod "Jak na NextLife App".
CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ...

Už máte naši aplikaci?

Mějte své zdraví pod kontrolou přímo ve svém chytrém telefonu.
Aplikace NEXTLIFE je nyní dostupná ZDARMA v App Store i v Google Play.