Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
Zavřít menu +
0
Zpět na přehled

Jak kombinovat vitaminy pro jejich optimální účinek?

Reklamy na různé doplňky stravy někdy zdůrazňují jen individuální látky, jako jsou vitamin C, kyselina listová, vitamin D a tak podobně. Většina z nich se ale v přírodě ani v našem těle nevyskytuje samostatně, naopak se navzájem ovlivňují. V jaké kombinaci si tedy tyto látky pomohou?

Jak kombinovat vitaminy pro jejich optimální účinek?

Nabízíme vám několik tipů.

Vitamin C a železo

Je dobré vědět, že některé látky tělu usnadňují vstřebávání jiných. Třeba vitamin C je důležitý pro vstřebávání železa. Optimální je na to myslet při sestavování jídelníčku. Pokud si připravíte pokrm, který má tělu dodat železo (červené maso, luštěniny, ořechy, brokolice, meruňky), zkombinujte jej s potravinami s vyšším obsahem vitaminu C. K masu nebo luštěninám si proto dopřejte například červenou papriku, růžičkovou kapustu, zelí či sklenici čerstvé pomerančové šťávy.

B12 a B9

Další dvojice, která je úzce provázaná, je vitamin B12 a B9. Prvně jmenovaný totiž pomáhá tělu vstřebávat vitamin B9 neboli kyselinu listovou. Společně patří k nejvýživnějším vitaminovým párům. Kyselina listová je mimo jiné zásadní při prenatálním vývoji, proto se těhotným ženám doporučuje její zvýšená konzumace. Přirozenými zdroji vitaminu B12 jsou maso, vejce a mléko. K přírodním zdrojům kyseliny listové patří listová zelenina, fazole a ostatní luštěniny. Například salát z listové zeleniny doplněný vejcem natvrdo je proto ideální zdravá pochoutka, díky níž přijmete oba tyto vitaminy najednou.

Vápník a vitamin D

Dobrým zdrojem vápníku je mléko, tvaroh, sýr či bílý jogurt. Sluneční záření vytváří vitamin D v kůži jen během pár letních měsíců, proto je třeba ho v jídelníčku doplňovat. Najdete ho například v oleji z tresčích jater, lososovi, sardinkách, vaječných žloutcích a avokádu. Zkuste proto ke svačině třeba celozrnný chleba s tvarohovo-avokádovou pomazánkou a nakrájejte si na něj vajíčko natvrdo nebo si k němu dejte kousek grilovaného lososa.

 

Aktuálně

Rozdáváme vouchery na vyšetření

07.01.2019 | Na leden a únor jsme pro vás přichystali vouchery na vyšetření zdarma. Sledujete náš Facebook!
CELÝ ČLÁNEK

Nyní je možné si objednat i jednotlivé metody vyšetření!

10.01.2018 | Chybí vám ve vybraném zdravotním balíčku konkrétní metoda? Nebo byste si rádi zakoupili jen konkrétní metody vyšetření na doporučení vašeho lékaře? To není žádný problém. Kromě objednávání celých balíčků je nyní nově možné objednat si i jednotlivé metody vyšetření. Kde jednotlivé metody naleznete? V horní liště přejdete na "Objednávku zdravotních balíčků" a přepnete se na "Jednotlivá vyšetření". Pak už jen pokračujete v nákupu jak jste zvyklí. Pokud jste u nás ještě nikdy žádné vyšetření nenakupovali a nevíte si rady, můžete se podívat třeba na stručný nebo podrobný návod "Jak na NextLife App".
CELÝ ČLÁNEK

Nový startovací zdravotní balíček

04.01.2018 | Startovací balíček vám podá základní obraz o vašem zdravotním stavu.
CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ...

Už máte naši aplikaci?

Mějte své zdraví pod kontrolou přímo ve svém chytrém telefonu.
Aplikace NEXTLIFE je nyní dostupná ZDARMA v App Store i v Google Play.