Iontové nápoje mají smysl při delší zátěži
Když se napijete iontového nápoje před čtvrthodinovým klusem, určitě se vám nic špatného nestane. Kromě případného placebo efektu ale zřejmě žádný velký progres nepoznáte. Tyto výrobky primárně pomáhají rychle doplňovat cenné látky do těla při déletrvající zátěži – zlomová doba je samozřejmě závislá na konkrétním organismu a intenzitě zátěže.
Při sportu používejte spíše nápoj hypotonický
Hypotonické iontové nápoje mají nižší osmolalitu (objem iontů), než je v krevní plasmě. Proto jsou vhodné právě při dlouhotrvající zátěži, a to zejména v teplém počasí, kdy z těla ztrácíme hodně vody.
Na trhu jsou ještě nápoje isotonické, které mají stejnou osmolalitu jako krev. Přímo při sportovním výkonu ztrácíme kvůli pocení z organismu vodu, a naše krev tak “houstne“. Konzumací isotonického nápoje může dojít k vyššímu příjmu minerálních iontů, a tím i k narušení osmotické rovnováhy. Tento typ nápojů je proto lepší pít až po tréninku jako formu doplnění minerálních iontů, a ne přímo během zátěže.
Vyzkoušejte včas, co vám vyhovuje
Iontových nápojů je na trhu celá řada a disponují nejrůznějšími příchutěmi i složením. Rozhodně není dobrý nápad vyzkoušet poprvé v životě iontový nápoj na sedmnáctém kilometru půlmaratonu, na který jste půl roku trénovali. Dané složení totiž může mít u některých jedinců třeba projímavé účinky, což rozhodně není nic, co si při kýženém výkonu přejete zažít.
I nepříjemná chuť vás během náročného výkonu může rozhodit. Vyzkoušejte si proto jednotlivé výrobky už při tréninku. Jinak vám se zahnáním svalové únavy pomůže díky vysokému obsahu cukru i klasická cola, která bývá na občerstvovacích stanicích veřejných vytrvalostních závodů často k dostání.
Při vyčerpání je pozdě
Iontové nápoje byste měli pít průběžně, ne až při příchodu nesnesitelné únavy. Opět je dobré znát své tělo a vědět, jaký časový interval vám při konzumaci vyhovuje. Určitě by se měl zkrátit při vysokých teplotách. Nastavení je velmi individuální. Jsou například běžci, kteří uběhnou půlmaraton bez zdržování se občerstvením a najdou se i profesionální atleti, kteří se osvěžují každých 5 kilometrů. I pití iontových nápojů tedy vyžaduje pro maximální účinek jistý cvik.