Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
Zavřít menu +
0
Zpět na přehled

Řekněte cukrovce „ne“!

Myslete na prevenci a chraňte se před jednou z nejrozšířenějších nemocí na světě včas.

Řekněte cukrovce „ne“!

Miliony lidí na světě trpí cukrovkou. Jelikož se jedná o onemocnění velmi časté a postihující osoby všech věkových kategorií, je důležité o něm vědět a preventivně se chránit.

O co se jedná, když se řekne cukrovka?

Diabetes mellitus, známější pod českým pojmenováním cukrovka, je označení pro skupinu chronických onemocnění projevujících se poruchou metabolismu sacharidů.

Typy cukrovky

U cukrovky rozlišujeme dva typy, a to diabetes I. typu a diabetes II. typu. Důvodem vzniku cukrovky je nedostatek inzulinu v organismu. Cukrovka I. a II. typu má velmi podobné příznaky, ale příčiny jejich vzniku jsou odlišné. Cukrovka I. typu je autoimunitní chorobou a zastupuje přibližně 10 % onemocněných cukrovkou. Během prvotních stádií cukrovky I. typu dochází k ničení buněk slinivky břišní produkující hormon inzulin, a to vlastním imunitním systémem.

Pokud tkáň organismu trpí sníženou citlivostí na inzulin, jedná se o cukrovku II. typu. Cukrovka II. typu postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Tímto typem onemocnění trpí přibližně 90 % nemocných cukrovkou.

Jak předcházet diabetu?

Pravdou je, že je velmi důležité se preventivně před cukrovkou chránit, než s ní následně žít po mnoho let. Cukrovka II. typu je často dědičná, to ale není nutně důvod, aby se u vás plně rozvinula.

Ke vzniku cukrovky přispívá řada faktorů, jako je stres, obezita, dlouhodobě špatný psychický stav, nedostatek pohybu a celkově nezdravý životní styl.

Budete-li dbát o nutričně vyvážený a zdravý přísun stravy, dostatečný pohyb, vyhnete se stresu, kouření a nadměrné konzumaci alkoholu, pomůžete nejen svému celkovému zdraví, ale budete se preventivně chránit i před vznikem cukrovky. A právě to je důvod, proč cukrovkou trpí tolik osob. Toto onemocnění totiž vyžaduje neustálou prevenci týkající se péče o sebe samotného a disciplínu v podobě zdravé stravy, relaxace a pravidelného pohybu.

Nezapomínejte, že cukrovka je nebezpečným onemocněním, jelikož může postupně přinášet závažné chronické komplikace, jako jsou postižení ledvin, nervů, cév, ale i zhoršení zraku. Více zde.

Nejste si jisti, jaká je vaše hodnota cukru v krvi? Zjistěte to pomocí komplexního balíčku „Řekněte cukrovce ne!, kterým můžete včas cukrovku odhalit.

Hypoglykémie

Jak v takové chvíli nemocnému pomoci? Hypoglykémie je pokles hladiny cukru v krvi pod hraniční normy (méně než 3,3 mmol/l). Hypoglykemický záchvat na osobě poznáte díky změnám chování i podle fyzických ukazatelů. Nemocný pociťuje nervozitu, začíná se potit, puls se zvyšuje, dostavuje se nevolnost. Vy si můžete všimnout bledosti, nesoustředěnosti a zmatenosti osoby. Jedinec přepadený hypoglykemickým záchvatem může dokonce na první pohled působit jako opilý. Při mírné hypoglykémii můžete nemocnému pomoci nejlépe podáním sladké tekutiny či hroznovým cukrem.

Hyperglykémie

Hyperglykémie je stav, kdy je hladina cukru v krvi příliš vysoká a dosahuje hodnot nad 8 mmol/l. Důvodem hyperglykémie může být opomenutí aplikace inzulinu, jeho chybná aplikace či zvýšená potřeba v době nemoci, stresu apod. Její projevy lze hůře rozpoznat a rozvíjejí se pomaleji. Mezi příznaky patří žíznivost, bolesti břicha, časté močení, únava, projevuje se buď nechutenství či naopak zvýšená chuť k jídlu. Dojít může i k zhoršenému vidění. Lehká hyperglykémie nepředstavuje pro pacienta příliš velké nebezpečí. Pro jistotu by si ale měl nechat udělat vyšetření na množství ketolátek v moči. Pokud hyperglykémie stále trvá, například i následující dva dny, je potřeba se poradit se svým lékařem a upravit léčebný režim.

Ketoacidóza

Tento stav vzniká u nemocného cukrovkou ve chvíli, kdy tělu akutně chybí inzulin. Bývá typická v začátcích diabetu, kdy o onemocnění ještě nevíte. Příznakem ketoacidózy je neuhasitelná žízeň, bolesti břicha, zvracení, zvýšené močení, suchost sliznic a pokožky, dech páchnoucí po acetonu, objevit se může i nižší krevní tlak a apatie. Pokud nedojde k včasné pomoci, pacient může upadnout do diabetického kómatu. Důležité je určit rozdíl mezi hypoglykémií a ketoacidózou. Hypoglykémie má rychlý začátek a je ihned znatelná, diabetické kóma se vyvíjí postupně, po dobu několika dnů.

Jak DM diagnostikovat?

Základní metodou diagnostiky je rozbor krve, tedy hladiny cukru v krvi. Den před odběrem a v den odběru byste měli vynechat fyzicky náročný pohyb. Doporučuje se také den před odběrem konzumace lehké stravy bez obsahu čokolády, ořechů apod.

Pokud se ve vaší rodině objevily osoby trpící cukrovkou či na sobě cítíte některé z příznaků, je důležité tento stav nepodcenit. Pořídit si můžete komplexní balíček vyšetření: Řekněte cukrovce ne!, kterým můžete včas cukrovku odhalit. S balíčkem vyšetření: Cukr pod kontrolou, pak můžete cukrovku nejen odhalit, ale slouží i jako kontrola její léčby.

Aktuálně

S aplikací Nextlife máte o Vašem zdraví vždy přehled.

06.02.2020 | Přinášíme nové funkce nejen na webový portál, ale i do aplikace pro systém Android a IOS. Zdravotní rádci, sdílení dat s lékaři, karta pacienta, grafické znázornění vývoje výsledků v čase a mnoho dalšího. Neváhejte a vyzkoušejte.
CELÝ ČLÁNEK

Rozdáváme vouchery na vyšetření

07.01.2019 | Na leden a únor jsme pro vás přichystali vouchery na vyšetření zdarma. Sledujete náš Facebook!
CELÝ ČLÁNEK

Nyní je možné si objednat i jednotlivé metody vyšetření!

10.01.2018 | Chybí vám ve vybraném zdravotním balíčku konkrétní metoda? Nebo byste si rádi zakoupili jen konkrétní metody vyšetření na doporučení vašeho lékaře? To není žádný problém. Kromě objednávání celých balíčků je nyní nově možné objednat si i jednotlivé metody vyšetření. Kde jednotlivé metody naleznete? V horní liště přejdete na "Objednávku zdravotních balíčků" a přepnete se na "Jednotlivá vyšetření". Pak už jen pokračujete v nákupu jak jste zvyklí. Pokud jste u nás ještě nikdy žádné vyšetření nenakupovali a nevíte si rady, můžete se podívat třeba na stručný nebo podrobný návod "Jak na NextLife App".
CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ...

Už máte naši aplikaci?

Mějte své zdraví pod kontrolou přímo ve svém chytrém telefonu.
Aplikace NEXTLIFE je nyní dostupná ZDARMA v App Store i v Google Play.