Kdy má tréninkový plán smysl?
Kdykoli chcete něčeho dosáhnout. Ať už lepšího času na zvolené trati, nebo třeba jen obecně lepší fyzické kondice. V případě, že chodíte běhat jednou týdně, vás předpis tréninků nespasí. Pokud chcete běhat sofistikovaněji, vyhraďte si minimálně tři tréninkové jednotky týdně.
Jak zrychlit svůj běh?
Do určité míry poroste rychlost vašeho běhu spolu se zvyšováním kilometráže. Ale jednoho dne se jednoduše přestanete zrychlovat i přes větší objem vzdálenosti. Zařaďte aspoň jednou týdně tempový trénink. Délky a rychlosti úseků přizpůsobte délce trati, na kterou trénujete respektive své formě. Už Emil Zátopek říkal, že je lepší běžet pět čtyřstovek naplno než dva kilometry v kuse.
Úseky se samozřejmě nejlépe běhají na stadionu, ale můžete si takový trénink zařadit i na trať ve volné přírodě. Chytré hodinky mohou nahradit lajny na tartanové dráze. Nebojte se občas svou snahu „zpestřit“ třeba opakovaným výběhem kratších kopců – zde není nutné běhat na vzdálenost, ale třeba podle času. Deset svižných čtyřicetivteřinových výběhů do kopce vás bude bolet, ale posunete se dál.
Existují nějaké triky, jak si "ulevit"?
Běhání bylo, je a bude vždycky dřina. Když se dostanete na určitou úroveň, může být pro vás volný dlouhý klus regenerační a zároveň si v tréninkovém plánu naženete kilometry. Trénink výdrže ale můžete nahradit i jinými sporty, třeba i těmi, které jsou šetrnější k vašemu pohybovému aparátu. Dlouhé výjezdy na kole nebo pravidelné plavání posílí výdrž vašeho organismu a zároveň udělají váš tréninkový plán pestřejší. Jen pro samé doplňkové sporty nezapomeňte běhat :)