Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
Zavřít menu +
0
Zpět na přehled

Spalničky

Svět kolem nás čelí epidemii spalniček a situace se nezlepšuje. Nemocných přibývá!

Spalničky

Co jsou vlastně spalničky a jak je poznáme?

Spalničky neboli osypky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění provázené charakteristickou vyrážkou po celém těle. Původce tohoto onemocnění je virus spalniček, jehož výhradním nositelem jsme právě my, lidé.

Virus se šíří vzdušnou cestou, kdy se člověk nakazí stejně snadno, jako když chytí obyčejnou chřipku. Právě prvotní příznaky nákazy se projevují stejným způsobem jako u chřipky. U dospělých osob toto může vést k pozdější diagnóze a tedy pozdějšímu zahájení léčby.

Proti tomuto onemocnění existuje již od 60. let minulého století účinné očkování. Díky vzrůstajícím trendům alternativního způsobu života a odmítání očkování části populace ale rozsáhlých epidemií stále narůstá. Nejvíce ohrožené jsou nenaočkované malé děti do 5 let a dospělí, kteří také neprodělali povinné očkování. Dále dospělí se sníženou imunitou a lidé, u kterých již vymizely ochranné protilátky očkované v dětství. Zda jsme chráněni proti viru spalniček, lze zjistit rychlým laboratorním vyšetřením. Pokud by testy následně prokázaly nedostatek protilátek, lze se nechat opětovně naočkovat. Úhradu za očkování v dospělosti si ale musí dospělý člověk hradit sám. Zdarma hradí stát očkování pouze malým dětem.

Hlavní příznaky spalniček:

V prvotní fázi se nákaza projevuje zvýšenou teplotou doprovázenou rýmou, kašlem a bílými pupínky v dutině ústní. Dále také slzením očí i následnou vyrážkou, která se objeví zhruba 4 dny po nakažení. Vyrážka se vyskytne nejdříve na obličeji a za ušima. Poté přechází na celé tělo včetně končetin. Při běžném onemocnění vyrážka zmizí zhruba do týdne.

Léčba:

Na léčbu bohužel dosud neexistuje lék. Léčit lze pouze příznaky onemocnění, se samotnou infekcí se však tělo musí vyrovnat samo. To je pro organismus velice náročné a ne vždy se s chorobou úspěšně vypořádá. Pacient by měl být v každém případě izolován, pít dostatečné množství tekutin a užívat léky pro srážení teploty. Ve většině případů se pacient uzdraví do 2 až 3 týdnů.

Průběh onemocnění může zlepšit podávání vitamínu A. Během léčby myslete také na to, abyste šetřili své oči, které mohou být citlivější na světlo. Vyhněte se také nadměrnému sledování televize, mobilů či práci na počítači.

Velmi nebezpečné jsou komplikace spalniček.Ty postihují především děti do pěti let a dospělé. Může se objevit zápal plic, který je také nejčastější příčinou úmrtí dětí v důsledku této choroby. Dalšími komplikacemi můžou být infekce ucha, bronchitida, laryngitida nebo encefalitida (zánět mozku).

Infekce dospělé ženy v těhotenství může vést k předčasnému porodu.

Co dělat, když jste přišli do kontaktu s nakaženou osobou a nejste očkován?

Do dvou dnů lze neočkovaným jedincům podat vakcínu. Ta může rozvoji onemocnění zabránit nebo zmírnit jeho průběh a zkrátit dobu léčby. Do šesti dnů od kontaktu s nakaženou osobou lze podat injekci bílkovin (protilátek – sérový imunoglobulin), který může rozvoj onemocnění zastavit, zmírnit jeho průběh, nebo zkrátit dobu léčby. Toho se využívá zejména u těhotných žen, oslabených jedinců či malých děti.

Otázka, nad kterou přemýšlí stovky rodičů, zní: Nechat očkovat nebo neočkovat své dítě?

Jedinou účinnou prevencí proti těmto onemocněním je vždy očkování. Očkování proti spalničkám je ze zákona povinné, avšak nikdo to rodiči přikázat nemůže.

Přináší to ovšem svá úskalí. Pokud chtějí rodiče své dítě zapsat do mateřské školy ve třech nebo čtyřech letech jeho věku, musí být podle zákona očkováno. Jenže při zápisu až v pěti letech už to nikdo nezkoumá. Poslední rok školky je totiž povinný a absence očkování nemůže být podle ministerstva školství překážkou v plnění povinné docházky. Školský zákon je tak nadřazen normě o ochraně veřejného zdraví. Takže u všech pětiletých dětí nastupujících do školky se doklad o očkování nevyžaduje.

Standardně se provádí očkování u dětí od 15. měsíce věku. Vakcína je součást tzv. MMR vakcíny, která v sobě kromě vakcíny proti spalničkám obsahuje také protilátky proti příušnicím a zarděnkám. Imunita vzniklá vakcínou může po 30 až 40 letech postupně slábnout.

Nepodceňujme povinné očkování.

Svět se mění a vzhledem k trendu vzrůstající migrace lidí nebude nemocí ubývat, ale přibývat.

Proto chraňte své děti a poskytněte jim základní povinné očkování, které i naši rodiče poskytli nám.

 

Aktuálně

S aplikací Nextlife máte o Vašem zdraví vždy přehled.

06.02.2020 | Přinášíme nové funkce nejen na webový portál, ale i do aplikace pro systém Android a IOS. Zdravotní rádci, sdílení dat s lékaři, karta pacienta, grafické znázornění vývoje výsledků v čase a mnoho dalšího. Neváhejte a vyzkoušejte.
CELÝ ČLÁNEK

Rozdáváme vouchery na vyšetření

07.01.2019 | Na leden a únor jsme pro vás přichystali vouchery na vyšetření zdarma. Sledujete náš Facebook!
CELÝ ČLÁNEK

Nyní je možné si objednat i jednotlivé metody vyšetření!

10.01.2018 | Chybí vám ve vybraném zdravotním balíčku konkrétní metoda? Nebo byste si rádi zakoupili jen konkrétní metody vyšetření na doporučení vašeho lékaře? To není žádný problém. Kromě objednávání celých balíčků je nyní nově možné objednat si i jednotlivé metody vyšetření. Kde jednotlivé metody naleznete? V horní liště přejdete na "Objednávku zdravotních balíčků" a přepnete se na "Jednotlivá vyšetření". Pak už jen pokračujete v nákupu jak jste zvyklí. Pokud jste u nás ještě nikdy žádné vyšetření nenakupovali a nevíte si rady, můžete se podívat třeba na stručný nebo podrobný návod "Jak na NextLife App".
CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ...

Už máte naši aplikaci?

Mějte své zdraví pod kontrolou přímo ve svém chytrém telefonu.
Aplikace NEXTLIFE je nyní dostupná ZDARMA v App Store i v Google Play.