Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
Zavřít menu +
0
Zpět na přehled

Věda a Vánoce

Dostali jste někdy k Vánocům něco, co jste vlastně vůbec nechtěli? Vědci přicházejí s pozoruhodnou odpovědí: Člověk, který vám dal tu divnou věc, možná až moc chtěl, aby se vám dárek líbil.

Věda a Vánoce

Skupina expertů z Yaleovy univerzity zjistila, že zatímco darující se soustředí hlavně na vhodnost dárku, obdarovaní oceňují spíš užitečnost a jednoduchost.

Vědci rozdělili účastníky výzkumu na darující a obdarované. Darujícím dali na výběr ze dvou dárkových certifikátů na večeři v italské restauraci. Jeden byl do lépe hodnocené restaurace, ale asi hodinu jízdy za městem. Druhý do o něco horší restaurace, ale v místě bydliště obdarovaných. Darující v naprosté většině vybírali „více žádoucí“ možnost – tedy lépe hodnocenou restauraci za městem. Většina obdarovaných však za lepší dárek považovala možnost užít si dobrou večeři blízko domova.

Vědci také tvrdí, že často tak moc vymýšlíme, co svým blízkým pořídit, až to přeženeme. Studie z institutu Society of Experimental Social Psychology zjišťovala, jak moc dokážeme ocenit dárky, o které jsme si skutečně požádali. A ukázalo se, že ačkoliv obdarovaní nejvíce ocení právě to, o co si přímo řeknou, darující žijí v domnění, že nečekané dárky udělají mnohem větší radost. Především proto, že jimi dají najevo svůj zájem překvapit.

Do třetice všeho dobrého

Ať už na Vánoce vyberete jakýkoli dárek, pozor si dejte také na jeho zabalení. Ve třetí „vánoční“ studii – opět z Yaelovy univerzity – vědci zdůrazňují, že počet mašlí, stužek a ozdob na dárku ve skutečnosti zvýší zklamání, pokud se uvnitř balení skrývá nežádoucí dárek. Jednoduše řečeno: krásné balení zvyšuje očekávání. 

Další články na podobné téma

Myslíte, že si z menu v restauraci vybíráte jen podle své chuti? Omyl

Proč jíst v rodinném kruhu

Aktuálně

Nyní je možné si objednat i jednotlivé metody vyšetření!

10.01.2018 | Chybí vám ve vybraném zdravotním balíčku konkrétní metoda? Nebo byste si rádi zakoupili jen konkrétní metody vyšetření na doporučení vašeho lékaře? To není žádný problém. Kromě objednávání celých balíčků je nyní nově možné objednat si i jednotlivé metody vyšetření. Kde jednotlivé metody naleznete? V horní liště přejdete na "Objednávku zdravotních balíčků" a přepnete se na "Jednotlivá vyšetření". Pak už jen pokračujete v nákupu jak jste zvyklí. Pokud jste u nás ještě nikdy žádné vyšetření nenakupovali a nevíte si rady, můžete se podívat třeba na stručný nebo podrobný návod "Jak na NextLife App".
CELÝ ČLÁNEK

Nový startovací zdravotní balíček

04.01.2018 | Startovací balíček vám podá základní obraz o vašem zdravotním stavu.
CELÝ ČLÁNEK

Listopadové bezplatné vyšetření cukru v krvi

06.11.2017 | Od 20. do 29. listopadu si může každý nad 18 let objednat zdravotní balíček pro vyšetření hladiny cukru v krvi. V rámci projektu Zdraví národa, je toto vyšetření bezplatné! Proč jít na vyšetření? S cukrovkou neboli diabetem 2. typu se u nás léčí více než 900 tisíc pacientů a jejich počet každým rokem narůstá. Bohužel se mezi nimi čím dál častěji objevují i mladí lidé. Laboratorní vyšetření hladiny cukru čili glukózy v krvi je prvním krokem vedoucím k odhalení této zákeřné nemoci. Ověřte si nyní zcela zdarma, zda se onemocnění cukrovkou netýká i vás.
CELÝ ČLÁNEK
ZOBRAZIT DALŠÍ...

Už máte naši aplikaci?

Mějte své zdraví pod kontrolou přímo ve svém chytrém telefonu.
Aplikace NEXTLIFE je nyní dostupná ZDARMA v App Store i v Google Play.