Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Více informací
0 0 Kč RegistrovatPřihlásit se /
XZavřít menu
Články - zajímavosti nejen o zdraví

Věda a Vánoce

14.12.2017

Dostali jste někdy k Vánocům něco, co jste vůbec nechtěli? Vědci přicházejí s pozoruhodným vysvětlením: člověk, který vám dal tu divnou věc, možná až moc chtěl, aby se vám dárek líbil.

Skupina expertů z Yaleovy univerzity zjistila, že zatímco darující se soustředí hlavně na vhodnost dárku, obdarovaní oceňují spíš užitečnost a jednoduchost.

V jednoduchosti je krása

Vědci rozdělili účastníky výzkumu na darující a obdarované. Darujícím dali na výběr ze dvou dárkových certifikátů na večeři v italské restauraci. Jeden byl do lépe hodnocené restaurace, ale asi hodinu jízdy za městem. Druhý do o něco horší restaurace, ale v místě bydliště obdarovaných. Darující v naprosté většině vybírali „více žádoucí“ možnost – tedy lépe hodnocenou restauraci za městem. Většina obdarovaných však za lepší dárek považovala možnost užít si dobrou večeři blízko domova.

Překvapení nemusí vždy potěšit

Vědci také tvrdí, že často tak moc vymýšlíme, co svým blízkým pořídit, až to přeženeme. Studie z institutu Society of Experimental Social Psychology zjišťovala, jak moc dokážeme ocenit dárky, o které jsme si skutečně požádali. A ukázalo se, že ačkoliv obdarovaní nejvíce ocení právě to, o co si přímo řekli, darující žijí v domnění, že nečekané dárky udělají mnohem větší radost. Především proto, že mají překvapit.

Do třetice všeho dobrého

Ať už na Vánoce vyberete jakýkoli dárek, pozor si dejte také na jeho zabalení. Ve třetí „vánoční“ studii – opět z Yaleovy univerzity – vědci zdůrazňují, že počet mašlí, stužek a ozdob na dárku ve skutečnosti zvýší zklamání, pokud se uvnitř balení skrývá nežádoucí dárek. Takže opět platí, že když vsadíte na jednoduchost, nic nepokazíte.

Tip

Pokud chcete jednoduchý dárek, který je navíc praktický, užitečný a nemusíte kvůli jeho shánění běhat po přecpaných obchodech, pořiďte svým blízkým dárkový poukaz na některý z našich zdravotních balíčků. Protože nic cennějšího a důležitějšího než zdraví darovat nemůžete.

 


< zpět na přehled
NEXTLIFE Odběrová pracoviště
Zde naleznete přehled všech odběrových pracovišť zapojených do projektu Nextlife
PŘEHLED ODBĚROVÝCH PRACOVIŠŤ...
Odběr novinek
Pečujte aktivně o své zdraví a buďte stále v obraze. Nechte si zasílat aktuality a upozornění na nové zdravotní balíčky, články a novinky ze světa laboratorní péče nové generace.